თბილისის ინფექციური საავადმყოფოს დირექტორი თენგიზ ცერცვაძე განმარტავს, თუ რატომ დადგა მობილური ჯგუფების შექმნის საჭიროება:
„ადრე, ვიდრე შემთხვევების ზრდა დაფიქსირდებოდა, თუარ ვცდები, იყო 11 კოვიდკლინიკა, რომელსაც 8 თვის განმავლობაში დაუგროვდა ძალიან სერიოზული ცოდნა, გამოცდილება, ისინი პრაქტიკულად შეცდომებს არ უშვებდნენ. არათუ შეცდომებს, საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტების დონეზე იმართებოდა ჩვენთან, რაზეც მეტყველებდა სულ 19 გარდაცვალების შემთხვევა, სანამ არ დაიწყო მატება. თუმცა, ვიმეორებ, ევროპასა და ჩრდილოეთ ამერიკასთან შედარებით სიკვდილობის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
ახლა, შემთხვევების ზრდის დაფიქსირებამ გამოიწვია დამატებითი კლინიკების ჩართვის საჭირობა. დღეს 35 კლინიკაა ჩართული, კიდევ დაემატება ალბათ 3-4. 35 კლინიკა ნიშნავს იმას, რომ მათგან 11-ია მხოლოდ გამოცდილი და 24 კლინიკისთვის ეს ახალი გამოწვევა, ახალი საქმეა. მათ ჩატარებული აქვთ ტრენინგი, თეორიულად ყველაფერი იციან, იცნობენ გაიდლაინს, მაგრამ (ძალიან მძიმე ავადმყოფები წამოვიდა ამ ბოლო დროს) სულ სხვაა მათი მართვა.
ეს ჯგუფები, რომლებიც სწორედ იმ პირველი, ძირითადი კოვიდკლინიკებიდან არის დაკომპლექტებული, ბუნებრივია, ახალ კლინიკებს გაუწევენ სერიოზულ საკონსულტაციო დახმარებას, აგრეთვე აუდიტს.
იცით, ყველგან რაღაც სუსტი რგოლია, რომელიღაც კლინიკაში შეიძლება ინფექციის კონტროლი იყოს სუსტი რგოლი და არსებობდეს ვთქვათ სამედიცინო პერსონალის დაინფიცირების რისკი ან პირიქით, ავადმყოფის დაინფიცირების რისკი სამედიცინო პერსონალისგან“
ჟურნალისტის კითხვაზე საპასუხოდ ცერცვაძე განმარტავს, რომ მობილური ჯგუფების შექმნასთან დაკავშირებით გადადგმული ნაბიჯი დაგვიანებული არ არის.
„ადვილი არ არის, 35 კლინიკა მობილური ჯგუფებით მოიცვა. ამას ძალიან სერიოზული რესურსი სჭირდება. ვერ გეტყვით, რომ დაგვიანდა, როგორ დაგვიანდა, სულ 2-3 კვირაა, რაც მატებაა და მანამდე ეს ჯგუფები არ ერქვა თორემ, კლინიკური ჯგუფი და პირადად მე, მუდმივად ვაკეთებდით ამ საქმეს. ბოლო 2-3 კვირაში ოთხჯერ ვიყავი ქალაქგარეთ გასული კლინიკებში სწორედ ამ ინსპექტირებისთვის, მაგრამ ეს ხდებოდა ერთეული კონსულტანტების დონეზე. ბატონი ლევან რატიანი ბევრგან იყო ჩასული, მე ვიყავი ჩასული, ჩვენი ექიმები მუდმივ სატელეფონო ან ელექტრონულ კავშირზე იყვნენ ვთქვათ ტელეხიდებით და სხვა, მაგრამ ახლა ჩავთვალეთ, რომ დადგა საჭიროაება, ლაივში იმუშაონ, ანუ ცოცხალი ჯგუფი ჩავიდეს“
მიღებულია გადაწყვეტილება, რომ შეიქმნება ხუთი მობილური ჯგუფი, საიდანაც თითო აჭარასა და იმერეთში, სამი კი თბილისში იმუშავებს.