ლევან ბერძენიშვილი, ლიტერატორი/მთარგმნელი
ნანა ტრაპაიძე, ლიტერატურის კრიტიკოსი
ოთარ ჯირკვალიშვილი, მწერალი.
საბა 2020-ის ლაურეატები არიან:
1. საუკეთესო რომანი – „ამბავი ძველი დახვრეტილებისა და ამბავი ახალი დასახვრეტებისა“, ბესო სოლომანაშვილი (სულაკაურის გამომცემლობა);
საუკეთესო პოეტური კრებული – „სიყვარულის შავი ყუთი 3“, ტარიელ ჭანტურია (კალმოსანი) და „დიდი სმა“, ბესიკ ხარანაული (ინტელექტი);
საუკეთესო პროზაული კრებული – „გასეირნება დროთა სივრცეში“, მამუკა დოლიძე (ინტელექტი);
საუკეთესო პიესა – „მარინა რევია“, ალექს ჩიღვინაძე (სამეფო უბნის თეატრი);
საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა – „პოეტიკური ჩანაწერები“, რამაზ ჭილაია (პალიტრა L);
საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტი – „მშვიდობით, ძია გერშვინ“, მაია ცირამუა (წიგნები ბათუმში);
საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა – „თუ საჭიროა, გათქმევინებთ“, შორენა ლებანიძე (არტანუჯი);
8.
უცხოური ნაწარმოების საუკეთესო ქართული თარგმანი – ემა ვიგოდსკაიას „ალჟირელ მეკობრეთა ტყვე: მიგელ დე სერვანტესის არაჩვეულებრივი თვგადასავალი“, ელზა ახვლედიანი (არტანუჯი);
9.
ქართულ ლიტერატურაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის – ბათუ დანელია, პოეტი, მთარგნელი.
წლის მთავარი ლიტერატურული მოვლენა – პრემია „საბა“ თიბისიმ და რატი ამაღლობელმა 2003 წელს დააფუძნეს. დაარსების დღიდან „საბამ“ ბიძგი მისცა ლიტერატურულ პროცესებს საქართველოში და არაერთი მწერლის ნაწარმოები და ღვაწლი შეაფასა. 2018 წელს „საბა“ გასცდა საქართველოს ფარგლებს, ის ფრანკფურტის წიგნის ბაზრობის ფარგლებში გერმანიაში ჩატარდა. დაჯილდოების ცერემონიის გამართვამ ფრანკფურტში კონკურსს საერთაშორისო მნიშვნელობა შესძინა.