IT ტექნოლოგიების მრავალფეროვნებიდან და ცვალებადობიდან გამომდინარე, ნებისმიერი წარმატებული კომპანია ვალდებულია ტექ გუნდები პროგრესულად მოაზროვნე პროფესიონალებით დააკომპლექტოს. თიბისი მუდმივ განვითარებას თანამშრომლების კვალიფიკაციის ამაღლებით უკვე წლებია წარმატებულად ახერხებს. თიბისის TechOps –ის მიმართულების თანამშრომლები მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ კონფერენციაზე, KubeCon-ზე მოხვედრა ამის ნათელი მაგალითია.
ევროპის გულში, ბერლინში მიღებული გამოცდილების შემდეგ თიბისის ტექ ტალანტები, აზიაში, ჰონგ-კონგში ჩავიდნენ. KubeCon ყოველწლიური კონფერენციაა, Open Source და Cloud კომუნის გამორჩეული წარმომადგენლების, ტექნოლოგიური ლიდერებისა თუ ამბიციური დეველოპერებისთვის.
თიბისიდან KubeCon-ზე TechOps-ის მართვისგანყოფილების თანამშრომლები დავით კოჩალიძე, დავით გოგრიჭიანი, საბა საყვარელიძე და ნიკოლოზკოსტავა იმყოფებოდნენ. მათ კონფერენციაზე ისეთსესიებსა და ვორქშოფებზე დასწრების საშუალებამიეცათ, სადაც დიდ ორგანიზაციებში ღია წყაროსპროექტებისა და ამ თემის გარშემო გაერთიანებულიკონტრიბუტორებისა და კომუნის მნიშვნელობაზედეტალურად საუბრობდნენ.
ქართველი ტექ პროფესიონალების თქმით, ჰონგ-კონგში გამართული კონფერენციის ყველაზემნიშნველოვანი და საინტერესო ნაწილი იმპროფესიონალებთან შეხვედრა იყო, რომლებიც ისეთპროგრამულ უზრუნველყოფაზე მუშაობენ, რომელსაცთიბისიშიც აქტიურად და ყოველდღიურად იყენებენ.
“ყველა პროექტი თავისებურად შთამბეჭდავი იყოთავისი მაგალითებით და მათ თიბისიში  გამოყენებას აუცილებლად ვეცდებით. ერთმანეთსგავუზიარეთ გამოცდილება, მივიღეთ რამდენიმეკარგი რჩევა. ასევე გავეცანით სხვაალტერნატივებსაც, რომლებიც თავისებურ ხედვასადა უპირატესობებს გვთავაზობს”. – გვიყვება დავითგოგრიჭიანი.
KubeCon-ზე დასწრების გამოცდილება თითოეულიტალანტის კარიერულ განვითარებაზე დადებითადაისახება. დავით კოჭალიძის თქმით, ეს ტექ სფეროსადა Open Source კომუნის წარმომადგენლებისგაცნობის შესაძლებლობასთან ერთად, მათთანაზრების გაცვლის, ცოდნის ამაღლებისა და ახალიტექნოლოგიური უნარების შეძენის საუკეთესოსაშუალება იყო.
“მნიშვნელოვანი და დაუვიწყარი გამოცდილებამივიღეთ თითოეულმა წევრმა, ჩემი აზრით ყველატექში მომუშავე, ერთხელ მაინც უნდა დაესწროსმსგავს დიდ შეკრებებს, სადაც ტექპროფესიონალებთან და  კომუნის სხვა წევრებთანOpen Source პროგრამული უზრუნველყოფის ჭრილშისაკუთარ გამოცდილებას გააზიარებს ან სხვისი აზრoსმოსმენას შეძლებს”. – ამბობს დავითი.
ისევ და ისევ ტექნოლოგიური სფეროს სწრაფადგანვითარებადი ხასიათიდან გამომდინარე, კონკრეტული ხელსაწყოს მხოლოდ ერთიდანიშნულებით რამდენიმე წელი განახლებისგარეშე გამოყენება არასწორია. თიბისის ტექტალანტები ფიქრობენ, რომ მსგავსიკონფერენციების ერთ-ერთი მთავარი მიზანიცსწორედ სტაბილურობასა და ახალ პროგრამულუზრუნველყოფას შორის ოქროს შუალედის პოვნაა. მსგავსი მიდგომა არა მხოლოდ კომპანიისთვის, არამედ თანამშრომლების კარიერულიგანვითარებისთვისაც სასარგებლოა.
“თიბისიში აქტიურად ვცდილობთ, რომ მეტი open source პროგრამული უზრუნველყოფა გამოვიყენოთ, რათა თანამედროვე ტექნოლოგიებსა თუტენდენციებს არ ჩამოვრჩეთ და ამ კომუნასთანუფრო ახლოს ვიყოთ”. – გვიყვება
დღეს ყოველი კონფერენცია და ახალი კავშირი კომპანიასა და თანამშრომელს თანაბრად ზრდის, თიბისი წლებია წარმატებულად იმკვიდრებს თავს ამ მიმართულებით. შევხვდებით სხვა ტექკონფერენციებზე.