დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის ამირან გამყრელიძის განცახდებით, ქვეყანას PCR ტესტირების რაოდენობის გაზრდის რესურსი აქვს, რადგან მივიღეთ ისეთი აპარატი, რომლითაც შეგვიძლია დღეში 1000-1500 ტესტის დამატება.
გამყრელიძის განმარტებით, გაორმაგდება ანტიგენზე დაფუძნებული სწრაფი ტესტების რაოდენობა ორი თვის განმავლობაში, ვიდრე აქტიურად გამოყენებულია შემზღუდველი ღონისძიებები.
“გუშინ ჩატარდა 11 000 PCR ტესტი და 3000-მდე ანტიგენზე დამყარებული სწრაფი ტესტი. PCR-ის გაზრდის რესურსი გვაქვს კიდევ 2000-ით, ქვეყანამ მიიღო დიდი ავტომატური აპარატი, რომლითაც შეგვიძლია დღეში 1000-1500 დავამატოთ. გარდა ამისა, კერძო ლაბორატორიები მეტად ჩაერთვნენ ამ ტესტირებაში და დეკემბრის განმავლობაში PCR-ს სადღაც 2000-ით გავაფართოვებთ.
უფრო აქტიურად წავედით ანტიგენზე დამყარებულ სწრაფი ტესტების გამოყენებაზე, თუ დღეში ვაკეთებთ 3000-ს გვინდა, რომ დეკემბრის განმავლობაში დღეში 8000-9000 მდე ავიყვანოთ. განსაკუთრებით გვინდა ეს გავააქტიუროთ ამ ორი თვის განმავლობაში სანამ აქტიურად არის გამოყენებული შემზღუდველი ღონისძიებები“, – აღნიშნა ამირან გამყრელიძემ გადაცემა “360 გრადუსში”.