ნორვეგიის სამეფოს ჯანდაცვის სამინისტროს უფროსი მრჩეველი, ზაზა წერეთელი, სოციალურ ქსელში, წერს:
“უნგრეთმა კოვიდ ვაქცინაცია დღეს დაიწყო, მიუხედავად იმისა რომ ევროკავშირის გადაწყვეტილებით ყველა ქვეყანას, ხვალ, ერთდროულად უნდა დაეწყო ვაქცინაცია. უნგრეთის მაგალითში ბევრი საინტერესო მომენტია, რომელიც გარკვეულწილად საქართვლოს სიტუაციას ჰგავს და იგივე პრობლემები შეიძლება წარმოშვას საქართველოშიც.
მთელი ამ ხსნი განმავლობაში ორბანი ჩიოდა, რომ ევროპული მარეგულირებელი ორგანოები ვაქცინის დამტკიცებას ძალიან დიდხანს ატარებდნენ და ის აცხადებდა, რომ უნგრეთი იქნებოდა პირველი ქვეყანა ევროპაში, რომელიც გამოიყენებდა რუსულ და ჩინურ ვაქცინებს.
თვეების შემდეგ უნგრეთს არ აქვს არც რუსული და არც ჩინური ვაქცინა და ორბანის კრიტიკოსები ამბობენ, რომ ასეთ ტყუილი დაპირებებით მან შეიძლება საერთოდ შეარყია ნდობა ვაქცინაციის მიმართ.
კრიტიკოსების აზრით, უნგრეთის მთავრობა ძალიან იყო კონცენტრირებული ვაქცინაციის საკითხის პოლიტიზირებაზე, იმის მაგივრად რომ საზოგადოება სათანადოდ მოემზადებინა მათთვის. შედეგად, როგორც ბოლო გამოკითხვებმა აჩვენა 21 პროცენტმა თქვა, რომ მათ არ იცოდნენ აიცრებოდნენ თუ არა, 28 პროცენტმა თქვა, შესაძლოა, ხოლო35 პროცენტმა თქვა, რომ არ მიიღებს ვაქცინაციას. აქვე 53 პროცენტმა თქვა, რომ ისინი გამოიყენებენ ევროკავშირის მიერ დამტკიცებულ ვაქცინებს. ხოლო მხოლოდ11 პროცენტი გამოიყენებს რუსულ ან ჩინურ ვაქცინებს.
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტები ამბობენ, რომ ორბანმა დაკარგა ძვირფასი დრო, როდესაც ცდილობდა ქულა მიეღო რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან Sputnik ვაქცინის გამოყენებაზე
უნგრეთში COVID 19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შესახებ მრავალი ურთიერთსაწინააღმდეგო განცხადება არსებობს, საჯარო ინფორმაცია არასაკმარისია და, შესაბამისად, იზომება ვაქცინის უარყოფის მაჩვენებელი უფრო მაღალია, ვიდრე საშუალოდ ევროპაში.
მიუხედავად იმისა, რომ Sputnik ვაქცინა იმედისმომცემია, მეცნიერებმა გააკრიტიკეს რუსეთის მთავრობა ვაქცინის ნებართვის მიცემა, მანამდე ჩატარდა ფართო მასშტაბიანი კვლევები. უნგრეთის მთავრობამ განაცხადა, რომ ისინი უბრალოდ ცდილობენ შეისწავლონ”ვაქცინის ყველა შესაძლო გადაწყვეტა”.
ვაქცინების პოლიტიზირებამ ან მთავრობების მიმართ ზოგადმა უნდობლობამ შეიძლება გაზარდოს ვაქცინის სკეპტიციზმი, დეკემბრის გამოკითხვის მონაწილეთა ორი მესამედი ამბობს, რომ მთავრობამ და მედიამ კომუნიკაციებმა გავლენა მოახდინა მათ აზრზე. ამიტომ ალბათ კარგი იქნებოდა თუკი უფრო მეტ და კონკრეტულ ინფორმაციას მიაწოდებდნენ საქართველოს მოსახლოებას და უკვე ახლა უნდა მუშაობდნენ მოსახლეობაში ამ ვაქცინაციის პროცესეს შესამზადებლად”