ელჩის გაწვევა ეს არის უკრაინის პრეზიდენტის მიერ იმის ჩვენება, რომ ჩვენ ძალიან უკმაყოფილო ვართ ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობების დონით და ამ სიტუაციაში საქართველოს ხელისუფლების პოზიციით, – ამის შესახებ უკრაინის რადას დეპუტატი ალექსეი გონჩარენკო „ინტერპრესნიუსთან“ ინტერვიუში აცხადებს.
რადას დეპუტატის თქმით, ვერ ხვდებიან, რატომ არ სურს საქართველოს რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების დაწესება, როცა „რუსეთისგან საქართველოც იტანჯება და მისი 20 % ოკუპირებულია“.
„ეს პრეზიდენტის გადაწყვეტილება იყო და პირველ რიგში მას შეუძლია ამაზე კომენტარის გაკეთება. მე რაც შემიძლია გითხრათ არის ის, რომ ჩვენ უკმაყოფილო ვართ საქართველოს ხელისუფლების პოზიციით. საქართველოს მთავრობა არ შეუერთდა რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სანქციებს და ეს ძალიან უცნაურია. საქართველოც იტანჯება რუსეთის ფედერაციისგან. საქართველოს ტერიტორიების 20% ოკუპირებულია რუსეთის მიერ და ვერ ვხვდებით, რატომ არ სურს საქართველოს ხელისუფლებას სანქციებთან შეერთება. პირიქით, რუსეთთან ვაჭრობა გააფართოვეს კიდეც.
ასე რომ, ალბათ, ეს არის უკრაინის პრეზიდენტის მიერ იმის ჩვენება, რომ ჩვენ ძალიან უკმაყოფილო ვართ ამ მომენტისთვის ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობების დონით და ამ სიტუაციაში საქართველოს ხელისუფლების პოზიციით“, – განაცხადა ალექსეი გონჩარენკომ.
ამასთან, მან 2008 წლის აგვისტოს ომი და უკრაინის მაშინდელი პრეზიდენტის გადაწყვეტილებაც გაიხსენა, საქართველოს მხარდასაჭერად თბილისში ჩამოსულიყო. გონჩარენკოს თქმით, „გამარჯვების შემდეგ განიხილავენ ყველა უთანხმოებას და პოლიტიკურ დღის წესრიგს, მაგრამ არა დღეს“.
„პირველ რიგში გეტყვით, რომ მე არ ვარ უკრაინის პრეზიდენტი და არც მისი პრესმდივანი ან ოფისის წარმომადგენელი. მე ვარ პარლამენტის წევრი ოპოზიციური პარტიიდან. ომის დროს უკრაინაში ოპოზიცია არ არსებობს, ჩვენ ყველა ვიბრძვით უკრაინისთვის და გამარჯვების შემდეგ განვიხილავთ ყველა უთანხმოებას და პოლიტიკურ დღის წესრიგს, მაგრამ არა დღეს. ამიტომ პრეზიდენტის გადაწყვეტილებებს კომენტარს ვერ გავაკეთებ.
გავიხსენოთ 2008 წელი, იმ მომენტში, როდესაც თბილისს რუსული ტანკები უახლოვდებოდნენ, უკრაინის პრეზიდენტი საქართველოში ჩამოვიდა, რათა გვერდში დადგომოდა საქართველოს მაშინდელ ხელისუფლებასა და ქართველ ხალხს. ახლა კი საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან სრულიად სხვა მიდგომას ვხედავთ იმასთან დაკავშირებით, რაც ხდება უკრაინაში და მე ვფიქრობ, რომ ეს არ არის კარგი ყველა თვალსაზრისით: მორალურად, სტრატეგიულად და ასე შემდეგ.
უკრაინას განსაკუთრებული ურთიერთობა აქვს საქართველოსთან. ჩვენ ვართ GUAM-ის ძირითადი წევრები: საქართველო, უკრაინა, აზერბაიჯანი, მოლდოვა. არსებობს ასოცირებული ტრიო მოლდოვასა და საქართველოსთან. იმ მომენტში, როცა ყველაზე მეტად გვჭირდება დახმარება, საქართველოს ხელისუფლების ეს პოზიცია, რომელიც ჩვენ ყველაზე ახლო მეგობრად მივიჩნიეთ, ნამდვილად ძალიან გვწყინს. შეიძლება ეს არის უკრაინის პრეზიდენტის გადაწყვეტილების მიზეზი“, – განაცხადა რადას დეპუტატმა.