ბანკების ასოციაციის პრეზიდენტის ალექსანდრე ძნელაძსი ინფორმაციით, იპოთეკური სესხების სუბსიდირების პროექტისთვის გამოყოფილი ბიუჯეტი, 70 მილიონი ლარი, ათვისებულია და ამ ეტაპზე პროექტის გაგრძელებაზე მოლაპარაკებები არ მიმდინარეობს. მისივე ინფორმაციით, პროგრამის ფარგლებში უკვე გაიცა ნახევარ მილიარდ ლარზე მეტი ოდენობის იპოთეკური სესხი.
„ამ დროისთვის უკვე 5 600-ზე მეტი იპოთეკური სესხია გაცემული, 540 მილიონ ლარზე მეტის მოცულობაა, რომელიც სუბსიდირების პროგრამაშია ჩართული. პროექტი ძალიან წარმატებულად მიმდინარეობს, არ შემცირებულა მოთხოვნა პანდემიის მეორე ტალღის გააქტიურების მიუხედავად, რაც მოწმობს, რომ პროექტმა რეალური შედეგი გამოიღო და აქტივობა უძრავი ქონების ბაზარზე კვლავ შენარჩუნებული და მაღალია“, – აღნიშნა “აიპიენთან” ძნელაძემ.
პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ უძრავი ქონების მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში იპოთეკური სესხის პროცენტის სუბსიდირების პროგრამა, რომლის ბიუჯეტი 70 მილიონი ლარია, 28 მაისს წარადგინა. შესაბამისი დადგენილება კი მთავრობამ 25 ივნისს მიიღო.