„დღეს სოფლის მეურნეობას მონოპოლისტური სისტემა და მაფია მართავს, გლეხის მოსავალი ნადგურდება და სოფელი შიმშილობს“ – გიორგი ვაშაძე
12:54 10-13-2020
„სტრატეგია აღმაშენებლის“ ლიდერის გიორგი ვაშაძის განცხადებით „ქართულმა ოცნებამ“  სოფლის მეურნეობაში 2 მილიარდი დახარჯა, თუმცა დარგას არაფერი ეტყობა, შიმშილი და სიღარებეა სოფლად. ვაშაძე საზოგადოებას სოფლის მეურნობის სამპუნქტიანი გეგმას სთავაზობს, რომელიც სოფლს შექმნილი მძიმე მდგომარეობიდან იხნის. მისივე განცხადებით, .მიწა გლეხსა და თვითმმართველობასუნდა დაუბრუნდეს, შეიქმნას ცოდნის ბანკი, რომელიც მას დაეხმარება მმართოს მეურნეობა და განვითარდეს ინფრასტრუქტურა. პრემიერობის კანდიდატს მიაჩნია, რომ ქვეყანაში ერთხელდასამუდამოდ გლეხის შრომა უნდა დაფასდეს.
“ქართული ოცნების” დროს 2 მლრდ ლარი სოფლისმეურნეობაში დაიხარჯა. რა ეტყობა სოფლისმეურნეობას? შემცირებული სახნავ-სათესი ადგილები,შემცირებული მოსავალი სოფელში და შემცირებული შემოსავალი თითოეული გლეხის ოჯახში. სოფლისმეურნეობის მაფია კი, გამდიდრდა. მონოპოლიურისისტემა მართავს პესტიციდებს, შრომის იარაღებს დაყველაფერს, მის გარეშე სოფლის მეურნეობაში არაფერიარ კეთდება. შემოაქვთ უხარისხო წამალი და გლეხის მოსავალი ფაქტობრივად ამით ნადგურდება. ჩვენ, „სტრატეგია აღმაშენებლს“, ბატონ გოჩაცოფურაშვილთან ერთად, რომელიც სოფლისმეურნეობის მიმართულებას უხელმძღვანელებს, საზოგადოებას წარმოვუდგინეთ სოფლის მეურნეობისგანვითარების ქართული მოდელი, რომელიც სამბაზისზეა გათვლილი:
1.მიწა გლეხს და თვითმმართველობას –  რაც შეიძლებასწრაფად უნდა დავარეგისტრიროთ მიწის ნაკვეთები, შევქმნათ მიწის ბანკი და მიწა გადავცეთთვითმმართველობებს;
2. ცოდნის ბანკი, რომ გლეხს, ფერმერს ექნება სრულიინფორმაციაზე წვდომა, გაეცნობა რისი მოყვანა სჯობს, რომელი პესტიციდი როგორი ხარისხის არის და ა.შ. ესიქნება ღია რესურსი ცოდნის ბანკი, რომელსაცშევქმნით;
3. ძალიან მნიშვნელოვანია ინფრასტრუქტურისგანვითარება, ეს არის სარწყავებისგანვითარება,ინვესტორების და საერთაშორისობრენდების შემოყვანა, რომ საქართველოშიგადამამუშავებელი წარმოება იყოს და რაც მთავარია500 000 აუთვისებელი ჰექტარის ათვისება, ამით პირველრიგში დაფასდება გლეხის შრომა და ფერმერისმუშაობა.
აი, ეს არის ის სისტემური და კომპლექსური გეგმა, რომელიც ჩვენ შევიმუშავეთ და რომელსაც ჩვენაუცილებლად განვახორციელებთ,“ – განაცხადა გიორგი ვაშაძემ.