,,ქართული ოცნების” წევრი, დიტო სამხარაძე:
,,ადრე მომიყვა ერთმა ნაცმა, რომელიც დღემდე სანაცეთზე ინფორმაციებს მაწვდის, 2012 წლის შემდეგ თათბირი ყოფილა სანაცეთში, თვითონაც ესწრებოდა და იქ მიუღიათ გადაწყვეტილება, ომის თარიღი 7 აგვისტოს რომ გადმოეტანათ! ისედაც ხელი გვაქვს მოწერილი რეზოლუციაზე, სადაც ქართველებს ვაბრალებთ ომის დაწყებასო და ამით “გავაპრავებთ” რეალურ მიზეზს თუ რატომ 7 და არა 8 აგვისტოო. გვეშინოდა, გმირების საფლავებზე იმ დროს ავსულიყავით, როცა ოჯახის წევრები, ხელისუფლება და ქართული ოცნების მხარდამჭერები ადიოდნენო! იქვე ჩაგვქოლავდნენ ან არასასურველ კითხვებს დაგვისვამდნენო!
დღეს კადრები ვნახე, ჩუმად რომ აიპარნენ ეს მანქურთები გმირების საფლავზე, მაშინ როცა იქ არავინ არ იყო. წინ ბარამიძე მიუძღვებოდა ნაცთა ჯოგს, უკრაინული ტრადიციული მაისურით და მის მეპატრონეებს მესიჯი გაუგზავნა, რომ მზად არიან, საქართველოსაც იგივე დამართონ, რაც უკრაინაში ხდება! აბა ჩოხა და ყველაფერი ქართული ამათ ხომ ეზიზღებათ და გასაკვირიც არ არის! ისიც მომიყვა იმ ნაცმა, 2012 წლამდე 8 აგვისტოს კუდ-ი და სუდ-ი ადიოდა ახალაიას დავალებით, ხალხს აშინებდნენ, რომ სააკაშვილის მისვლის დროს, ვინმეს რამე ცუდი არ ეთქვაო! ასეთი ნაძირლები არიან. ყველაფერი გააკეთეს იმისთვის, რომ ქვეყანა ომში ჩაბმულიყო და ახლაც იგივე დავალებას ასრულებენ! ვერ მოესწრებიან ქვეყნის ომში ჩართვას და არეულობას! ამ ნაძირლების შანსი არის 0%“