წმინდა სინოდის სხდომა რამდენიმე წუთის წინ დასრულდა. სინოდი დილის 12 საათზე შეიკრიბა, თუმცა სხდომა მთელი 5 საათის განმავლობაში ვერ იწყებოდა. ვიდრე მღვდელმთავრები ვითარებაში გარკვევას ცდილობდნენ, პატრიარქმა არც ერთ მათგანს სხდომის გაძღოლის კურთხევა არ მისცა და დაგვიანებით დაწყებულ სხდომას, რომელიც დაახლოებით 40 წუთი გაგრძელდა, თავადვე უძღვებოდა. არსებობდა კულუარული ინფორმაცია, რომ ილია მეორეს გადადგომა სურდა, ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო.
,,მოიკრიბა ძალა და შემდეგ ჩატარდა. ჩვენ ამასობაში ვიყავით ერთად, ვისაუბრეთ, დიდი ხნის უნახავები შევხვდით ერთმანეთს და ძალიან კარგი იყო ერად რომ ვიყავით.
არასოდეს არ დადგება დღის წესრიგში ეგ საკითხი და აზრადაც არ მოსვლია ვინმეს თავში, რაღაცა მსგავსი რომ ეთქვა, ვერ მოესწრება ვერავინ ამას, პატრიარქი იქნება დიდხანს და თუ რაღაცა არასწორად ვიტყვი მერე მომკითხეთ- პატრიარქის 50 წლის იუბილეს ერთად აღვნიშნავთ…სანამ პატრიარქი პატრიარქია თვითონ ჩაატარებს ყოველთვის ამ სხდომას და იმიტომ ვიცდიდით ამდენ ხანს ” – ამბობს სხდომის დასრულების შემდეგ მიტროპოლიტი, მეუფე ნიკოლოზი.