საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური 2021 წლის ძირითადი დემოგრაფიულ მაჩვენებლების შესახებ ინფორმაციას აქვეყნებს
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ დღეს გამოქვეყნებული საქართველოში 2021 წლის ძირითადი დემოგრაფიული მაჩვენებლების შესახებ ინფორმაციის თანახმად, 2021 წელს საქართველოში ცოცხლად დაბადებულთა რაოდენობა იყო 45 946, რაც 574-ით ნაკლებია 2020 წელთან შედარებით.
2021 წელს საქართველოში გარდაიცვალა 59 906 კაცი, 9 369-ით მეტი, ვიდრე 2020 წელს.
ბუნებრივმა მატებამ (ცოცხლად დაბადებულთა და გარდაცვლილთა შორის სხვაობამ) 2021 წელს შეადგინა მინუს 13 960.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ვებ-გვერდზე 1995 წლიდან 2021 წლის ჩათვლით ბუნებრივი მატების შესახებ ატვირთული მონაცემების თანახმად უარყოფითი ბუნებრივი მატება საქართველოში ბოლოს 2001-2007 წლებში და 2020 წელს იყო და მისმა ყველაზე დიდმა რაოდენობმა აბსოლუტურ გამოსახულებაში შეადგენა 3995 (2004 წელს) და 4017(2020 წელს)
უარყოფითი ბუნებრივი მატება დაფიქსირებულია საქართველოს ყველა რეგიონში გარდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა (+207)და ქვემო ქართლის რეგიონისა. ყველაზე ყველაზე დიდი უარყოფითი მატება თბილისში (1550) და იმერეთის რეგიონში (-1405).
ცოცხლად დაბადებულთა რაოდენობა 2014-2021 წლის განმავლობაში: